Každých 15 dní vymrie jazyk. Najviac ich ubúda Číne

23.07.2010 22:03

Etnické dialekty nahrádzajú predovšetkým svetové jazyky.
 

New York - Pod nátlakom prevládajúcich "superjazykov", ako je angličtina, španielčina, arabčina, hindčina a mandarínska čínština, vymiera na svete každých 15 dní v priemere jeden jazyk.
Najviac jazykov mizne v Číne, ohrozený je však aj írsky, ktorým už hovorí iba 70.000 ľudí, uviedla tlačová agentúra Reuters.
V Číne je oficiálne uznaných 56 etnických skupín a podľa predpokladov existujú v krajine ďalšie stovky etnických podskupín, ktorých príslušníci hovoria rôznymi jazykmi.
Väčšina etnických jazykov v Číne patrí do sinotibetskej jazykovej rodiny, existujú však aj rôzne varianty samotného čínskeho jazyka.
Mladí ľudia v krajine už hovoria "svetovými jazykmi", čoraz viac čínskych menšinových jazykov sa však objavuje na internete.
V týchto dňoch v Číne štartuje nový projekt, ktorého cieľom je doplnenie vokálnej bázy všetkých čínskych jazykov a dialektov. Podľa údajov OSN je na svete približne 6900 jazykov a až dve tretiny z nich tvoria spôsob dorozumievania sa spoločenstiev v priemere s 10.000 členmi.
Biologickým vymieraním týchto spoločenstiev sa strácajú i jazyky.
Dnes je tento proces ešte rýchlejší. Počas uplynulých troch generácií vymrelo viac ako 200 jazykov. OSN zároveň tvrdí, že 229 jazykov je v súčasnej dobe pred vymretím.

 

Zdroj: www.aktuálne.sk